Za jasnej noci vyšiel Juraj Szunyog do záhrady, na oblohe našiel Severku a podľa nej zorientoval na sever vlastnoručne vyrobenú pyramídu.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V nezvyčajné dni robí aj nezvyčajné veci. Napríklad, na Silvestra, deň pred dňom svojich narodenín, sa chodieva Juraj Szunyog z Liptovského Hrádku kúpať do rieky Belá. Vraj si tak upevňuje zdravie. Práve ono ho inšpirovalo aj k stavbe pyramídy v záhradke v Dovalove.
„Keď som skončil v škole a šiel na dôchodok, začal ma trápiť bedrový kĺb. Mal som šesťdesiatdva rokov," dnes vitálny skoro sedemdesiatnik pridal, že lekári navrhli operáciu. Keďže sa bolesti rapídne zväčšovali, začal chodiť o paličkách a nevedel sa s nepohyblivosťou vyrovnať, súhlasil.
Kým takmer rok na operáciu čakal, začal študovať materiály o egyptských pyramídach. Fascinovali ho nielen tým, že majú liečivé účinky, ale ako matematikára aj presnosťou: „Bavili ma všetky súvislosti čísel a pyramíd. Zaujala ma matematika najväčšej egyptskej pyramídy Cheopsovej. Teoreticky som sa pripravoval na tú svoju. Chcel som ju urobiť sám. Nemal som však nijaké skúsenosti, takže niektoré veci som až trikrát prerábal. Iné je niečo vypočítať a iné realizovať."
Mali plnú obývačku pyramíd
Manželka Vierka Kováčová sa zasmiala: „Kým čakal na operáciu, pustil sa do výroby malých prototypov pyramíd. Mali sme ich postavované v obývačke a pod každou z nich bola voda na čaj či kávu. Ďurko sledoval vplyv pyramíd na ňu. Študoval, ako urobiť veľkú."
Štyri mesiace po operácii bedrového kĺbu Juraj Szunyog už tancoval. Nič mu viac neprekážalo v ceste za vlastnou pyramídou. Začal ju stavať v záhrade v mestkej časti Dovalovo. Sám a na „kolene".
„Aby pyramídová energia vôbec vznikla a pôsobila, nesmie mať v sebe kovy, ani klince. Hranoly som teda pospájal drevenými kolíkmi. Celá stavba bola pre mňa ako neodborníka dosť ťažká.
Nesmel som sa pomýliť ani o milimeter, presne som musel urobiť uhly, trámy, lebo pri stavbe pyramídy všetko so všetkým súvisí. Chybný milimeter na začiatku by mohol znamenať veľké vychýlenie na konci."
Vierka Kováčová v záhrade, kde je postavená pyramída, ukazuje, ako manžel Juraj Szunyog (vpravo) pracoval. FOTO: AUTORKA
Všetko si najradšej robil sám
Manželka prezradila, že skutočne si všetko najradšej robil sám: „Hoci mu prišiel pomôcť známy a po spoločnej práci bola pyramída takmer hotová, po jeho odchode všetko zlikvidoval a začal znovu." Vraj stavba nebola precízne urobená, musel ju zrušiť.
Juraj Szunyog pri umiestnení pyramídy vychádzal z podmienok, ktoré v záhrade mal. Nie je vraj ideálne, že v jej blízkosti ide vysoké napätie. Zistil však, že ono je presne orientované na sever tak ako jeho pyramída. Pri určovaní svetových strán sa nespoľahol na kompas, ale na hviezdy. Aj astronomia je jeho srdcovkou.
„Cheopsova pyramída je zorientovaná veľmi presne, ani v dnešných moderných výpočtoch by sa určité chyby nedali vylúčiť," ozval sa v J. Szunyogovi matematik. „Aj ja som sa o presnosť usiloval, aj keď v malom. Keď som pyramídu postavil a získal pri jej stavbe určité skúsenosti, rád by som postavil ešte jednu, aby som využil všetko, čo som sa naučil. Veľmi ťažko som ju robil. Pri niektorých činnostiach som, napríklad, zistil, že práca mala nasledovať v opačnom poradí. "
Atmosféru v pyramíde dotvárajú aj predmety na poličke v egyptskom štýle. Lôžko, ktoré je postavené v jednej tretine vnútra pyramídy, je jediným kusom nábytku v nej a jeho presné umiestnenie je dôležité.
„Hovorí sa, že pyramídy neboli len hrobky, ale chrámy zasvätenia a rozloženie miestností a predmetov v nej bolo presne vypočítané. Dodnes si pyramídy zachovávajú svoje tajomstvá."
Pyramída mu pomáha
Juraj Szunyog tvrdí, že účinky v jeho pyramíde sú totožné s opismi, ktoré našiel v mnohých odborných knihách aj na internete. Jemu prináša pobyt v pyramíde pevné zdravie a úplné uvoľnenie. Dokonca vraj v nej prichádza na riešenie mnohých problémov a po pobyte v pyramíde má vyberanejšie myšlienky: „Dochádza k uvoľneniu mysle, celkovej telesnej aj duševnej relaxácii. Človek sa viac sústredí na seba a zdá sa mi, akoby čistejšie myslel."
Minimálny čas pobytu v pyramíde je, podľa staviteľových skúseností, aspoň pol hodiny, ideálne 45 až 50 minút. „Keď v nej zaspím, zvyčajne po trištvrte hodiny sa preberiem a viem, že stačí. Odkedy chodievam do pyramídy, nemám problém s bolesťami krížov, hoci predtým som od bolesti nedokázal ani ležať. Mnohí autori článkov o pyramídach popisujú, že ona pomáha najmä pri bolestiach chrbtice a reumatizme."
Ako často chodieva J. Szunyog do pyramídy? V lete vraj častejšie, dá sa v nej však poležať aj v zime. Ak však rieši nejaký zdravotný problém, oddychuje v nej pravidelne. Sedem až desaťkrát za sebou každý deň určitý čas. Na udržanie zdravotného stavu stačí dva či trikrát do mesiaca.
Vierka Kováčová tiež rada oddychuje v pyramíde. „Keď v nej zaspím, mám pocit, že je to iný spánok ako doma v posteli. Akýsi lepší." Jej manžel dodal: „Ak som unavený, radšej si idem ľahnúť do pyramídy, pretože z nej vyjdem s väčšou energiou, s lepšou chuťou niečo robiť. Dokonca aj keď mám problém v hlave a neviem, ako ho vyriešiť, v pyramíde mi akoby prišli nápady. Ujasním si veci, akoby ma niečo osvietilo."
Energia pôsobí aj na potraviny
„Pyramídová energia, samozrejme, pôsobí aj na potraviny. Nekazia sa v nej," pridal bývalý učiteľ na hrádockom gymnáziu. „Ovocie a zelenina v nej ostávajú dlhšie čerstvé. Vode a vôbec všetkým tekutinám dodáva lepšiu chuť. Skvalitňuje ich. Občas dávam do pyramídy aj domáce víno."
Raz sa rozhodol dať do pyramídy domáce víno založené v demižóne aj vykvasiť. Odišiel na dovolenku s tým, že po návrate bude mať dobré vínko. Nemal. Kvasenie, rovnako ako všetky hnilobné procesy, pyramída nepodporuje.
„Pyramídová energia sa zatiaľ nedá žiadnym spôsobom zmerať, ale evidentne existuje. Túto energiu vedci vysvetľujú tým, že tvar pyramídy priťahuje vesmírnu energiu a tá ostáva v jej vnútri. Tam pôsobí a dáva do rovnováhy celý organizmus.," vysvetlil J. Szunyog. Podľa jeho slov však pobyt v pyramíde nemá rád hmyz ani žiadne hlodavce.
Vždy na Silvestra sa Juraj Szunyog ide okúpať do Belej, ktorá tečie neďaleko postavenej pyramídy. Celý rok sa však každé ráno otužuje doma studenou sprchou. FOTO: VIERKA KOVÁČOVÁ