LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Mikulášski hokejisti vypadli z extraligy a obchodná spoločnosť MHK 32 dosiahla vlani mínusový hospodársky výsledok - stratu viac ako pol milióna eur. Vlastníkom spoločnosti a jej stopercentným, čiže jediným, akcionárom je mesto Liptovský Mikuláš. Stratu sa rozhodlo riešiť znížením jej základného imania o viac ako 270-tisíc eur, a to formou zníženia hodnoty jej akcií.
Akcia klesla z 332 na 28 eur
Poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok návrh na zníženie základného imania spoločnosti schválili a cena jednej akcie klesla z 332 na 28 eur. Keďže mesto vlastní deväťsto akcí obchodnej spoločnosti MHK 32, jej základné imanie sa znížilo z približne 300-tisíc na 25-tisíc eur.
Poslanci schválili aj návrh na odvolanie Vladimíra Poliaka, Ľubomíra Bubniaka a Štefana Kurica z predstavenstva obchodnej spoločnosti MHK 32. V predstavenstve ich nahradia Gabriel Lengyel a primátor Ján Blcháč. Ten je aj členom dozornej rady, hoci na februárom zastupiteľstve schválili poslanci návrh na jeho odvolanie z tejto funkcie. Keďže ho však ešte neschválilo valné zhromaždenie, nenadobudlo právoplatnosť. V súlade s Obchodným zákonníkom, ak má spoločnosť len jedného akcionára, vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia tento akcionár, čiže v tomto prípade mesto, ktorého štatutárom je primátor.
Sú dvaja, bude jeden
Mesto je aj stopercentným akcionárom obchodnej spoločnosti Televízia Liptov a Ján Blcháč je jedným z jej dvoch konateľov. Ako dôvod návrhu na jeho odvolanie z tohto postu sa v dôvodovej správe uvádza jeho pracovná vyťaženosť. Poslanci návrh schválili, účinnosť nadobudne po zápise zmien v Obchodnom registri. Druhým konateľom TV Liptov je Peter Bestvina.
Pokutu si neuplatnilo
Na zastupiteľstve sa hovorilo aj o pozemkoch a stavbách v areáli bývalých skleníkov v Okoličnom. Mesto ich predvlani predalo spoločnosti IPEC - Real za cenu, ktorá bola niekoľkokrát nižšia ako v znaleckom posudku. Do konca roka sa malo podľa zmluvy v Okoličnom začať s výstavbou obchodno-priemyselných hál. Malo v nich nájsť prácu minimálne sto ľudí. Ale stavať sa nezačalo a spoločnosť navrhla mestu spätný odpredaj pozemkov za tú istú cenu. Zmluvnú pokutu si mesto neuplatnilo. Vlani prejavila záujem o stavby a pozemky bývalých skleníkov spoločnosť Sapra. Chcela tam vyrábať doplnky hlavne pre automobilový priemysel. Investor počítal s vytvorením 120 pracovných miest. Ale v marci svoju žiadosť o uzavretie kúpnej zmluvy stiahol.
Nikto ho nechce
Poslanci diskutovali aj o bývalom Centre voľného času. Mesto objekt pôvodne ponúkalo vo verejnej súťaži na predaj za viac ako 518-tisíc eur. Keď oň nikto neprejavil záujem, cenu znížilo o dvadsať a neskôr o ďalších tridsať percent. Prvý záujemca sa do súťaže prihlásil až v piatom kole, keď cena klesla na 345-tisíc eur. Cestovná kancelária Liptour ponúkla o euro viac, ale pred Vianocami adresovala mestu list, že odstupuje od možnosti uzavrieť kúpnu zmluvu. Keďže bývalé Centrum voľného času sa nepodarilo predať ani po siedmich súťažných ko-lách, na zastupiteľstve predložili návrh znížiť jeho cenu na 270-tisíc eur. Napriek tomu, že viacerým poslancom sa cena zdala veľmi nízka, väčšina ju schválila aj všetky ostatné body marcového rokovania.
Otázky bez odpovedí
Jeden z opozičných poslancov sa spýtal, kto sú poradcovia, ktorí radia, ako transformovať Verejnoprospešné služby (VPS), za čo im mesto zaplatí 60-tisíc eur. Zaujímalo ho, prečo by mesto malo budúcemu spoločníkovi, ktorého si vyberie v rámci verejného obstarávania formou súťažného dialógu, platiť za to isté, čo robí vépeeska o 900-tisíc eur ročne viac. Finančný a komunálny manažér Jaroslav Lehotský odpovedal, že keďže prebieha súťaž, nemôže na otázky odpovedať.
Viacerí opoziční poslanci sa sťažovali, že majú problém dostať sa k zápisniciam z rokovaní z mestských zastupiteľstiev, čo je inde bežné a už vôbec sa nedostanú k ich zvukovým záznamom.