LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Lekárska služba prvej pomoci (LSPP), ľudovo pohotovosť, sa prvého apríla presťahovala z polikliniky na Jánošíkovom nábreží do susednej Jilemnického ulice. Pohotovosť pre dospelých je na prízemí, pre deti a dorast na prvom poschodí.
Lepšie podmienky pre pacientov aj lekárov
V poliklinike bola iba jedna čakáreň pre deti a dospelých oddelená sklenou stenou a veľmi útulne to v nej nevyzeralo. Nové čakárne sú neporovnateľne krajšie, v každej je televízor aj rádio. Aj v ambulanciách sa pacient cíti oveľa príjemnejšie, všetko vonia novotou. Poplatok za ošetrenie - dve eurá, sa nezmenil. Ten, koho pošlú z pohotovosti rovno do nemocnice, neplatí nič.
Zlepšili sa aj podmienky pre službukonajúcich lekárov a zdravotné sestry. Majú vlastné sociálne zariadenia aj sprchy, ktoré v poliklinike nemali.
Dobré je prísť do ôsmej večer
V poliklinike bola pohotovosť ešte za socializmu, ale vtedy bola štátna a jej prevádzkovateľom Okresný ústav národného zdravia, neskôr mikulášska nemocnica. Od roku 1996 je jej prevádzkovateľom Vlastimil Kapcát. LSPP zabezpečuje lekársku službu prvej pomoci pre dospelých zo spádovej oblasti Liptovský Mikuláš a pre deti a mládež z celého okresu v pracovných dňoch od pol štvrtej popoludní do siedmej hodiny ráno a počas sviatkov nepretržite dvadsaťštyri hodín denne. Aj keď pohotovostná služba je až do rána, V. Kapcát zdôraznil, že je lepšie, ak pacient príde do ôsmej hodiny večer, kým sú ešte otvorené lekárne. Na pohotovosti majú totiž iba lieky, ktoré určuje legislatíva.
Ak nikto nepríde, nezarobia ani cent
Prevádzkovateľ má zmluvnú dohodu s dopravnou zdravotnou službou, ktorá na požiadanie poskytuje sanitky aj vodičov. Má zmluvy aj so všetkými všeobecnými lekármi pre dospelých v spádovej oblasti Liptovský Mikuláš a so všetkými pediatrami v okrese L. Mikuláš.
„Každý obvodný lekár pre deti aj dospelých je totiž povinný zúčastňovať sa na výkone LSPP," povedal V. Kapcát a vysvetlil, ako pohotovosť funguje: „Finančný systém je dvojzložkový, všetky platby hradí poisťovňa. Prevádzkovateľ dostáva paušál tridsať centov na jedného obyvateľa v spádovej oblasti za mesiac. Druhú časť financovania predstavuje platba za vykonané ošetrenie. Každý výkon má podľa liečebného poriadku určitú bodovú hodnotu." Ak počas pohotovostnej služby nepríde žiaden pacient, lekár nezarobí ani cent.
Za rok ošetrili trinásťtisíc pacientov
„Už dlho sa snažíme o to, aby cenový výmer 30 centov na osobu zrušili, lebo je stanovený ako najvyššia hranica. S poisťovňami by sme sa potom mohli dohodnúť na inej cene. Pre pacientov by to neznamenalo žiadne zvýšenie cien, platili by dve eurá ako doteraz a lekári by boli na tom trochu lepšie."
Vlani ošetrili na pohotovosti v Liptovskom Mikuláši v oboch ambulanciách, pre deti aj dospelých, viac ako dvanásťtisíc ľudí. Viac ako tisíc navštívili pohotovostní lekári v domácnostiach.
Každý lekár na pohotovosti je aj úradným obhliadačom mŕtvol. V niektorých krajinách, napríklad v Anglicku, tieto služby vykonávajú takzvaní koroneri.