Ľadové kvaple pomaly miznú, ale tajomný duch jaskyne zostáva

Malú Stanišovskú jaskyňu v Jánskej doline sprístupnili jaskyniari už v decembri. Oficiálne ju uviedli do života v jednom z obchodných centier v Liptovskom Mikuláši.

Na fotografii je vstupná časť jaskyne. V zime v nej vyrastú desiatky ľadových kvapľov, ale na jar sa roztopia.Na fotografii je vstupná časť jaskyne. V zime v nej vyrastú desiatky ľadových kvapľov, ale na jar sa roztopia. (Zdroj: PETER VANĚK)

LIPTOVSKÝ JÁN. Slávnostnému uvedeniu jaskyne do života predchádzala jej prehliadka. Návštevníci do nej vstupovali s čelovkami.

Ľadové kvaple pripomínali začarované postavy

Najskôr sme sa ocitli v ľadovom kráľovstve. Príroda je naozaj mocná čarodejnica a dokáže vykúzliť také veci, ktoré by nedokázal ani rozprávkový Mrázik. Zo zeme vyrastali desiatky ľadových kvapľov. Niektoré pripomínali ľudské postavy a vyzerali ako ženy, ktoré niečo hľadajú. Každému rozprávali iný príbeh. Nevšedné ľadové divadlo môžu návštevníci vidieť v jaskyni iba v zime. Na jar sa ľadové kvaple začnú roztápať a postupne úplne zmiznú. V apríli v nej ešte môžete vidieť torzá tejto ľadovej krásy.

Ale aj bez nich má jaskyňa svoje neopakovateľné čaro a ukrýva množstvo krás. Steny sú vymodelované do čudesných tvarov. V ich štrbinách sa ukrývajú netopiere, sú na nich zvláštne nápisy aj biely povlak, ktorí jaskyniari volajú horské alebo mesačné mlieko. Ľudia verili, že má liečivé účinky a asi na tom niečo bude, lebo vedci sa z neho pokúšajú vyrobiť novú generáciu antibiotík.

V jaskyni sme videli aj biely a čierny kvapeľ a vzácneho chvostoskoka. Žije iba v jaskyniach, kde je tma, preto nemá pigment a je biely.

Šamanské obetné miesto obo a dary pre ducha jaskyne

Na konci prehliadkovej trasy je šamanské obetné miesto zvané obo. Je voľnou kópiou z šamanského miesta v mongolskej jaskyni, ktorú skúmali jaskyniari z Liptovského Mikuláša v roku 1994.

Obo je posvätná stavba z kameňov alebo vetiev stromov, ktorú stavali ľudia na vrcholoch hôr, pri prameňoch a na iných miestach, kde podľa šamana sídli duch, ochranca tohto miesta. Ľudia tam nosili obetné dary, aby mu preukázali úctu a vyhli sa nešťastiu. Môže to byť hocičo. Podľa tradície sa ctí iba akt obetovanie a výška daru nehrá pri tom rolu. V Malej Stanišovskej obetovali návštevníci napríklad kúsok chleba, vreckovku či cigaretu.

Nevšedný zážitok z prehliadky jaskyne umocňoval pútavý výklad sprievodov a kvapky vody, ktoré sa na vysokých stropoch leskli ako diamanty.

Karbidku zapálil oheň z čelovky

„Keby medzi jaskyniarmi bola rada starších, Anton Droppa by bol určite jej predsedom," povedal správca Malej Stanišovskej jaskyne Peter Procházka a podal Antonovi Droppovi starú karbidku. „Nemá niekto oheň?", spýtal sa a upresnil, že jaskyniarsky. Na to zhaslo svetlo a v tme svietila iba čelovka na prilbe mladej jaskyniarky Zuzky. Jej oheň zapálil karbidku. Vodou z nej pokropil A. Droppa listinu s logom jaskyne a dátumom jej sprístupnenia pre verejnosť a tým ju oficiálne uviedol do života.

„Jánska dolina je veľmi bohatá na prírodná krásy. Už počas mojich zameriavacích a mapovacích prác skrsla vo mne myšlienka, že by bolo dobré umocniť ju sprístupnením nejakej jaskyne. Ten čas prišiel. Zásluhu na tom majú jaskyniari zo Speleoklubu Nicolaus, ktorí ma požiadali, či by som Malú Stanišovskú jaskyňu neuviedol do života. Robím to veľmi rád, lebo jaskyne sú mojou životnou láskou," povedal Anton Droppa.

Po básni Ivana Laučíka, ktorú zarecitoval jeho brat Peter, predstavil Malú Stanišovskú jaskyňu jej prevádzkar Peter Vaněk.

Splnený sen a čo mu predchádzalo

Videoprezentácia sa začala detailom tváre Petra Holúbeka, ktorý ležal na tráve a sníval. Peter Vaněk fotografiu okomentoval slovami: „Bol to jeho sen. Dlho sníval o sprístupnení jaskyne." Ale nielen sníval, ale aj makal. Trvalo viac ako dva a pol roka, kým sa mu spolu s kolegami jaskyniarmi, kamarátmi a brigádnikmi podarilo jaskyňu sprístupniť. Máloktorý návštevník jaskyne si vie predstaviť, čo všetko tomu predchádzalo a koľko práce a úsilia museli vynaložiť. Napovedia fotografie na webovej stránke jaskyne. Jaskyniari sa nich plazia v blate v úzkych chodbách, šplhajú po povrazových rebríkoch, ale aj murujú, zvárajú, behajú s fúrikom, nosia drevené klady na opravu a vybudovanie chodníkov. Zrekonštruovali aj drevenicu pri jaskyni, ktorú si prenajali od smrečianskych urbárnikov. Peter Vaněk zdôraznil, že urbárnici im vo všetkom vyšli v ústrety. Poďakoval aj Slovenskej speleologickej spoločnosti a jej predsedovi B. Kortmanovi odovzdal „minišek, na ktorom je náš záväzok, že budeme odovzdávať jedno percento z tržieb za vstupné Slovenskej speleologickej spoločnosti." B. Kortman poďakoval všetkým, ktorí sa zaslúžili o sprístupnenie jaskyne, že napĺňajú poslanie Slovenskej speleologickej spoločnosti poznávať, dokumentovať, sprístupňovať a chrániť poklady, ktoré nám príroda nadelila pod zemou.

Hľadajú dobrodružstvo aj únik pred civilizáciou

Peter Holúbek v prezentácii predstavil jaskyniarstvo na Slovensku. V našej krajine je asi šesťtisíc jaskýň. Sprístupnených je iba 17, z toho 12 spravuje Správa slovenských jaskýň, štyri majú v prenájme jaskyniari, členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti a jedna je súčasťou prehliadky Bojnického zámku.

„Na Slovensku je osemsto jaskyniarov a každý hľadá v jaskyni niečo iné: niekto ticho, iní pocity, dobrodružstvo, kamarátstvo, archeologické a paleontologické nálezy či únik pred civilizáciou," povedal P. Holúbek. Pripomenul, že priekopníkom jaskyniarstva na Slovensku bol Ján Volko Starohorský a kolíska praktického jaskyniarsta na Slovensku je v Demänovskej doline. „Demänovský jaskynný systém tvorí asi 35 kilometrov podzemných chodieb. V blízkej budúcnosti sa rozšíri, lebo jaskyniari objavili nové časti v Štefanovej jaskyni a môže dosiahnuť až dĺžku 50 km."

Na záver vyžreboval poľský honorárny konzul Tadeusz Frackowiak z jaskyniarskej prilby päť lístkov, ktorých majitelia dostali rôzne spomienkové predmety s logom jaskyne, tričká aj malú medovinku.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 805
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 076
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 637
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 128
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 058
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 387
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 690
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 599
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 438
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 348
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Víťazné družstvo 6. ligy okresu RK - Lipt. Revúce A.

Týždeň pred Veľkou nocou sa odohralo posledné kolo krajských a okresných súťaží v stolnom tenise.


a 1 ďalší

Novovybudované psychosociálne centrum sa bude nachádzať na 3. poschodí pavilónu psychiatrie.


Na hlavnom ťahu v Ružomberku vysadili osemnásť javorov.

Budovanie zelenej infraštruktúry v Ružomberku sa začalo.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 387
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 690
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 599
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 438
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 348
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu