LIPTOV. Koľko mláďat privedú samice kamzíkov na svet a koľké z nich prežijú, ukáže sčítanie, ktoré pripravujú pracovníci Tatranského národného parku (TANAP) koncom tohto mesiaca.
Zoológ Jozef Radúch potvrdil, že súčasný ráz počasia, chladný a daždivý máj aj intenzívne zrážky začiatkom júna, vo vysokých polohách Tatier aj snehové, komplikuje život kamzíkov.
„Po dlhej a na sneh výdatnej tatranskej zime je populácia kamzíka vrchovského tatranského vyčerpaná. Aj jarné obdobie bolo pre nich náročné. Srsť im zbledla a vypadáva im zimná, hustejšia. Z čried sa v máji i teraz v júni oddelili kamzice, ktoré privádzajú na svet osamote a na bezpečnom mieste mláďatá. Kamzíča krátko po narodení dokáže nasledovať matku, ktorá sa s ním po niekoľkých dňoch pripojí k vodiacim kamziciam."
Počet kamzíkov sa stabilizoval
Počet kamzíkov sa, podľa J. Radúcha, v ostatných rokoch v TANAP-e stabilizoval, pretože zvýšili efektínosť ochrany tohto vzácneho kopytníka. „Dlhodobo spolupracujeme s kolegami na poľskej strane, odkiaľ prichádzalo ešte donedávna najviac pytliakov. V súčasnosti sa počet kamzíkov u nás zvýšil na asi 730," informoval J. Radúch.
Negatívne vplyvy na populáciu
Na populáciu kamzíkov na území TANAP - u okrem pytliactva a vyrušovania nedisciplinovanými turistami, negatívne vplýva nielen zhoršujúce sa životné prostredie a teraz aj nepriaznivé počasie, zhoršenie kvality potravy, zvýšený tlak predátorov, najmä rysa, vlka a orla, ale aj zdravotný stav, oslabenie organizmu vplyvom parazitov.
Najväčšiu početnosť dosiahli kamzíky v roku 1964, keď napočítali v TANAP-e 1 085 jedincov. Odvtedy sa ich počet výrazne znížil, teraz sú stavy stabilizované.
V Národnom parku Nízke Tatry odhadujú počet kamzíkov, pôvodne žijúcich v TANAP-e a do okolia Chopka prenesených v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, asi na deväťdesiat.