LIPTOVSKÁ SIELNICA. „Chceme vybudovať komplexný systém záchrany na otvorených vodách a školiace stredisko s celoslovenskou pôsobnosťou. Ide o skúšobný projekt. Ak sa podarí, rozbehneme ho aj na iných vodných plochách," povedal vicepreziden Vodnej záchrannej službu Slovenskej republiky Ján Pavlík.
Za parkovanie sa bude platiť
Najprv by chceli sprístupniť pláž so základným vybavením. Momentálne je v sielnickej zátoke v prevádzke bufet a toaleta.
Parkovisko je počas letnej sezóny spoplatnené. Na pláž plánujú umiestniť aj web kameru, ktorá bude informovať o počasí, postaviť plavčícku vežu a vybójkovať plavecký priestor na hladine. Sielnická pláž by sa mala stať základňou pre vodnú záchrannú službu na Liptovskej Mare.
Kontakty budú mať všetci v okolí priehrady
„V letnej sezóne chceme zaviesť symbolický poplatok za vstup na pláž a parkovné. Peniaze použijeme na kosenie a čistenie pláže a ďalšie výdavky spojené s údržbou pozemku," prezradil Ján Pavlík.
Vodní záchranári nebudú slúžiť len na pláži. Systém záchrany na otvorených vodách počíta s hliadkovaním po celej vodnej ploche priehrady. Je dôležitý hlavne pre vodné športy. Neraz sa stalo, že sa prevrátil skúter s jazdcom alebo sa pri nepriaznivom vetre surfista-začiatočník nevedel vrátiť k brehu a nemal im kto pomôcť," povedal J. Pavlík.
Kontakty na záchranárov budú mať na priehrade všetci, či už je to rybársky zväz, jachtigový klub, alebo kemping v Liptovskom Trnovci. „Prepojenie systému s ostatnými je veľmi dôležité. Potrebujeme, aby nás včas informovali o situácii a chlapci mohli zasiahnuť," dodáva Ján Pavlík.
Pokým nezamrzne voda, budú hliadky slúžiť
Štvorčlenná hliadka z Ružomberka, Banskej Bystrice a Liptovského Mikuláša sa bude v službe pravidelne striedať. Plavčíci budú mať dispozícii výkonný čln a vysielačky.
Plaveckí záchranári momentálne rokujú so Slovenským vodohospodárskym podnikom v Ružomberku a ostatnými subjektmi na vodnom diele o spolufinancovaní záchrannej služby, ktorá by na priehrade hliadkovala, až kým nezačne zamŕzať voda.
„Hliadky na jar a v jeseni sú doležité hlavne pre rybárov loviacich na otvorenej hladine. Pri kolízii bude môcť hliadka kedykoľvek zasiahnuť a zabrániť najhoršiemu," povedal Ján Pavlík.
Chcú vyškoliť profesionálov
Školiace stredisko, ktoré vybudujú v druhej etape, by malo zlepšiť podmienky vodných záchranárov a pripravovať nových profesionálov.
„Na stredisko už máme vypracovanú dokumentáciu a o peniaze sme požiadali z európskych fondov. Čo sa týka pozemku, už máme uzatvorenú nájomnú zmluvu s Vodohospodárskym podnikom v Ružomberku," dodáva na záver Ján Pavlík.