Vracajú život dreveničkám

Začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia začalo mladých vysokoškolákov hnevať, čo sa deje s našou krajinou a najmä jej pamiatkami. Najviac stavieb ľudovej architektúry podchytili práve v Liptove.

V odľahlých končinách Liptova zanechali predkovia stopy tradičného života. Jedným z takých miest je osada Federovo.V odľahlých končinách Liptova zanechali predkovia stopy tradičného života. Jedným z takých miest je osada Federovo. (Zdroj: BVK)

Začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia začalo mladých vysokoškolákov hnevať, čo sa deje s našou krajinou a najmä jej pamiatkami. Najviac stavieb ľudovej architektúry podchytili práve v Liptove. Postupne ich začali opravovať s použitím pôvodných materiálov a technológií. Dreveničiari dnes hovoria, že cítia zodpovednosť za všetko, na čo siahla ich ruka.

LIPTOV. Mikuláš Huba, geograf, začal mapovať drevenice na odľahlých končinách. V Liptove opravili drevenice v Podšípe, Federove, Veľkom Borovom, Hubovej, na Kútnikovom kopci, Kvačanoch, Liptovskej Tepličke, ale zachránili aj senníky, útočiská a šopy na turistických chodníkoch vo Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny vznikol v roku 1977. O jeho založenie sa zaslúžili Petr Kresánek a Mikuláš Huba, ktorého označujú za symbol ochranárskeho hnutia na Slovensku.

Mikuláš Huba, ktorého volajú Maňo, učí študentov architektúry históriu umenia. Zasadil sa o to, aby opravovali pamiatky namiesto kreslenia a merania panelákov. U študentov mal nápad obrovskú odozvu, mnohí boli nadšení a v tom, čo ich naučil v škole, pokračujú dodnes. Stavby, ktorých zašlé čaro oprášili, si vďaka ich práci zanechali svoje krivosti a obliny.

Herci oddychujú v dreveniciach

Po tom, ako dreveničkám prinavrátili život, opravili deravé strechy, zhnité trámy a zvalené krovy, uvedomili si, že o pamiatky sa musí niekto neustále starať. Tak oslovili známych hercov, ktorých nápad zaujal. Starou slovenskou drevenicou v Liptove sa tak môžu popýšiť, napríklad, Zuzana Krónerová a režisér Juraj Nvota, v Kysuciach má aj vďaka nim chalupu Matej Landl.

SkryťVypnúť reklamu

Holými rukami vyberali zhnité drevo

Veľká brigáda vo Vlkolínci začala na jeseň v roku 1988 s veľkou podporou dobrovoľníkov. „Opravovali sme poškodený murovaný dom pri drevenej zvonici. Obvodové múry a preklady mal zhnité a z jeho stredu vyrastali veľké stromy a burina. Za týždeň sa nám podarilo postaviť krov a o ďalší týždeň sme ho ošindľovali," približuje Peter Tatár.

Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny vydal v roku 1987 dokument Bratislava nahlas, kde okrem iného vyjadrili znepokojenie nad nečinnosťou štátu vo veci ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva. To ich preslávilo a pridalo sa k nim veľa sympatizantov.

„Ľudia chceli vidieť našu prácu osobne a pomôcť. Vo Vlkolínci vyberali mladé dievčatá zo stavby zhnité drevo. Bolo to úžasné," dodáva Tatár.

SkryťVypnúť reklamu

Drevenica na Kútnikovom kopci kedysi slúžila ako signalizačný domček, dymové signály z neho varovali hrad Likava. FOTO: (Panoramio - Dušan Majcin)

Z Vlkolínca urobili lunapark

Stretávajú sa s javom, kedy si ľudia uvedomujú cenu kultúrnej pamiatky, avšak nenakladajú s ňou tak, akoby si zaslúžila. Ďalší osud dreveníc tak smeruje úplne opačným smerom. „Vedia, že stavba má svoju hodnotu a prvé, čo im napadne, je vytiahnuť k nej asfaltovú cestu a na mieste urobiť bufety," hovorí so sklamaním dreveničiar Peter Tatár. Typickým príkladom je podľa nich Vlkolínec.

„Človek má strach hovoriť niečo starostom o ochrane pamiatok, ak nie sú kultúrne naladení. Aby z pamiatok neurobili Disneyland s parkoviskami a atrakciami," obáva sa Marián Huba a zároveň dodáva, že mnohí dnes nechápu a nezachovávajú pôvodnú slovenskú architektúru.

V opravenej chalupe sa boli pozrieť až po niekoľkých rokoch a pohľad ich nepotešil. Stavbu, ktorá by si mala zachovať svoj typický ráz, vybavili dlažbou, akumulačnou pecou, kúpeľňami a tatranským profilom.

Sypárne v Hubovej špatili cestu

Po veľkých problémoch získali dreveničiari povolenie na opravu sypárni pri hlavnej ceste v Hubovej. Šindle odkupovali od miestnych, ktorí ešte nejaké kusy uložili na povalách.

„Museli sme to urobiť do konca roka. Dni boli už krátke a tak sme aj s Mariánom Hubom prichádzali v soboty nočným vlakom z Bratislavy. Pribili sme zopár šindľov a zase sa vrátili domov. Cestovali sme v preplnenom vlaku, stáli aj pri záchodoch v uličke," spomínajú dreveničiari.

Sypárne v Hubovej chcela vrchnosť zvaliť, pretože sa mala okolo viezť do Ružomberka Elena Litvajová. Drevenice boli podľa nich škaredé a špatili cestu. „Hanbili by sa, keby to videla," spomína Peter Tatár.

Pri Hubovej opravili aj drevenicu na Kútnikovom kopci. Údajne kedysi slúžila ako signalizačný domček, z ktorého stúpali dymové signály a varovali hrad Likava pred blížiacim sa nebezpečenstvom.

Drevenice sa menia na traperské haciendy

Osobitý vzťah k Podšípu majú najmä bratia Mikuláš a Marián Hubovci. „Hnevá ma, že ľudia hore navláčia odpadky a ja ich potom musím znášať dole. Neuvedomujú si, že niekto sa o to stará, opravuje, čistí," hovorí Marián Huba, ktorý sám vlastní na Podšípe jednu drevenicu a bol nútený ju zamknúť.

Kedysi ju nechával otvorenú pre pocestných, aby sa skryli pred dažďom a našli tu útočisko. Dokonca tu zriadili aj ďakovnú knihu.

Vzťah ľudí k pôvodnej architektúre je vlažný

„Obyčajný človek, ktorý má majetok v prírode, tam chce mať pohodlie a civilizuje ho na svoj spôsob. Nevníma jeho kultúrnu hodnotu. Neuvedomuje si, že pohodlie môže mať, aj keď veľmi nezmení to vzácne, čo sa nikde inde na Slovensku nenachádza. V stavbách umiestnených v prírode stále pulzuje život. Skanzeny sú mŕtve, aj keď chvalabohu, aspoň sa to zachovalo," hovorí s obavou Tatár.

Vlastniť drevenicu je dnes moderné, no odvrátenú stranu veci vidia dreveničiari v tom, že sa masovo menia na rekreačné chaty, ktoré s ich pôvodným významom a vzhľadom nemajú nič spoločné.

„Ľudia robia na dreveniciach necitlivé zásahy," dopĺňa Tatár. Zároveň vyjadrili názor, že štát by mal mať na predchádzanie ničenia pamiatok lepšie páky. „Ak majiteľ nemá o drevenicu záujem, štát by mu ju mal odobrať a dať niekomu, kto sa o ňu postará," vysvetľuje Marián Huba.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 140
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 941
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 016
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 939
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 538
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 527
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 486
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 442
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 340
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 650
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 977
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 875
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 194
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Mesto do opravy investuje takmer milión eur, veľkú časť získali z eurofondov.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 486
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 442
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 340
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 650
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 977
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 875
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 194
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu