Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč zdôvodnil nákup nového nábytku do svojej a viceprimátorovej kancelárie v čase hospodárskej krízy tým, že vytvorili nové priestory napríklad pre Stavebný úrad a iné oddelenia a tak, či tak by museli nábytok kupovať.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ . Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč zo Smeru si spolu s viceprimátorom zariadili kancelárie novým nábytkom za vyše 35,6 tisíc eur. Podľa faktúry, ktorú sa nám podarilo získať, mestský úrad objednal na konci februára tohto roku zariadenie pre Blcháčovu a viceprimátorovu kanceláriu. Podľa našich informácií išlo o atypický nábytok vyrobený na mieru. Len primátorov pracovný stôl, stolička a deliaci paraván stáli magistrát vyše šesť tisíc eur.
Primátor Blcháč najprv vyhlásil, že sa k nákupu nábytku nevyjadrí. Neskôr, keď sme mu citovali z faktúry, povedal, že výmenou nábytku riešili zariadenie nových priestorov na mestskom úrade.
„Keď sa z mestského úradu odsťahovala Stredná zdravotná škola, urobili sme rôzne presuny a vytvorili sme priestory pre Stavebný úrad, ďalšie oddelenia a nové rokovacie priestory, ktoré bolo treba vybaviť nábytkom. Nový nábytok do zasadačky, kancelárií primátora a viceprimátora sme kupovali preto, lebo tak či tak by sme museli zariadiť nové priestory," reagoval Blcháč.
Na otázku, či považuje za štandardný nákup nábytku za vyše 35 tisíc eur v čase, keď mesto zápasí s finančným deficitom po výpadku podielových daní, primátor povedal: „Nič sa neudialo, museli by sme ho kúpiť tak, či tak. Nábytok v kanceláriách bol starý 26 rokov."
Iný názor na vybavenie kancelárií vedenia mesta počas hospodárskej krízy a pred koncom volebného obdobia má opozícia. Mestský poslanec SDKÚ Milan Trnovský si myslí, že zariaďovanie kancelárií nábytkom nie je vec, ktorá by nepočkala. „Vybavenie bolo slušné a dôstojné," dodal.
Bývalý primátor Alexander Slafkovský (SDKÚ) tvrdí, že ak si primátor v takejto situácii dovolí nákupy nábytku, tak buď nevie, čo sa deje v mestskej pokladnici, alebo chcel dať niekomu zarobiť.
„Nie je to košer ani v jednom prípade a už vôbec to nie je v poriadku, keď nebude vedieť naplniť rozpočet," povedal Slafkovský.
Vedenie mesta ešte pred niekoľkými mesiacmi predložilo poslancom situačnú správu, podľa ktorej je finančná situácia miest a obcí kritická a odhadovaný nedoriešený deficit mesta na tento rok odhadli na 2,6 milióna eur. Kritickú situáciu miest po prepade príjmov z podielových daní riešil aj Ficov kabinet. Na konci roku 2009 vyčlenil mestám sto miliónov a v apríli tohto roku ďalších 40 miliónov eur. Podľa primátora Tisovca Petra Mináča vláda Ivety Radičovej poukáže do konca októbra takmer 40 miliónov eur práve na vykrytie finančných problémov miest a obcí.