PRIBYLINA. Cesta k vybudovaniu nového námestia v Pribyline, podľa slov starostu Milana Kohúta, nebola jednoduchá.
„Pri vyhlásení výzvy sme nemali vysporiadané ani pozemky pod budúcim námestím,“ povedal a dodal, že je vďačný všetkým, ktorí obci tieto pozemky darovali.
Nové pribylinské námestie začalo svoju cestu v auguste 2010, keď si stavbu prebral víťaz výberového konania.
Na pamiatku bojovníkom
Námestie sa nesie v znamení skál a dreva. Jeho súčasťou je aj pamätník pribylinským obetiam a bojovníkom za národnú slobodu v rokoch 1848/49.
„Pamätník v pôvodnom projekte nebol, ale sme radi, že sa doň dostal a pri otvorení námestia sme ho odhalili,“ podotkol Milan Stromko, predseda Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši.
Počas celého otváracieho ceremoniálu na jeho chod dozerala patrónka Pribyliny svätá Katarína, alias Lívia Pozorová, s kolesom a mečom v ruke. Prítomnosť patrónky dodala slávnosti osobitý ráz.
Majú silný vzťah k histórii
„Krásne dielo bude reprezentovať typickú liptovskú dedinu,“ zhodnotil námestie J. Blanár a vyzdvihol nielen jeho osobitosti: kostol, potôčik, mlynské kolo na ňom, ale aj obrovský vzťah Pribylincov k histórii a dedičstvu otcov.
„Bolo to cítiť najmä prítomnosťou svätej Kataríny na otvorení námestia, ale aj divadelnou scénkou.“
Scénka Ako Pribylinci župana vítali bola asi z roku 1864, keď bol liptovským županom Ján Francisci. Špeciálne pre pribylinských divadelníkov zo súboru Klások ju napísal Peter Vrlík.