LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Múzejníci opravia aj vďaka získaným peniazom z grantového programu ministerstva kultúry takmer stopäťdesiatročné svadobné šaty liptovskej zemianky.
Múzeum dostalo peniaze aj na druhý projekt, ktorého cieľom je rekonštrukcia priestorov výstavnej siene v budove prvého stoličného domu na Námestí osloboditeľov.
Zo stien siene, ktorá plní úlohu výstavných a reprezentatívnych priestorov, opadávala omietka. Opravné práce, ktoré majú odstrániť vlhkosť z muriva stien, sa už začali.
Môžu byť základom ďalšej výstavy
Vzácne svadobné šaty sú vzhľadom na ich vek značne poškodené a znečistené. Aby dostali pôvodný, noblesný vzhľad, vyžadujú si špeciálne očistenie i reštaurátorský zásah. Vyčíslili ho na 1720 eur, ministerstvo prispelo sumou 1500 eur.
Šaty sú už v rukách certifikovanej textilnej reštaurátorky v bratislavskej reštaurátorskej dielni.
Keďže ide o vysoko špecializovaný a finančne pomerne náročný úkon, múzeum sa rozhodlo žiadať o financie ministerstvo kultúry.
„Ich zreštaurovanie a zhotovenie špeciálnych výstavných pomôcok vzácnu múzejnú zbierku zhodnotí, zamedzí jej ďalšiemu poškodzovaniu a pomôže nám ju tak uchovať aj pre ďalšie generácie,“ zdôraznila Ľubica Rybárska, kurátorka textilných zbierok múzea a autorka projektu.
Po zreštaurovaní sa vzácne šaty spolu s dokumentáciou o reštaurovaní môžu stať východiskovým predmetom ďalšej zaujímavej výstavy o liptovských zemianskych rodoch, prípadne o rode Kiszelyovcov.
Najvzácnejší predmet zbierky odevov
Zbierkový fond Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši zahŕňa aj bohatú zbierku historického textilu, ktorá dokumentuje najmä meštiansku a ľudovú módu prvej polovice 20. storočia.
Svadobné šaty liptovskej zemianky z poslednej tretiny 19. storočia patria nepochybne medzi najvzácnejšie predmety tejto zbierky, pričom v nej reprezentujú krátke obdobie turnýrovej módy z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 19. storočia.
Kúpili ich od Anny Bujnovej
„Šaty sme získali v roku 1982 kúpou od Anny Bujnovej z Bratislavy, ktorá bola, pravdepodobne, jedným z potomkov či príbuzných zemianskeho rodu Kiszelyovcov z Beňadikovej v okrese Liptovský Mikuláš. Príslušníci tohto rodu zastávali rôzne významné funkcie v štátnej správe, Arpád II. Kiszely bol aj hlavným liptovským županom,“ vysvetlila Rybárska.
Šaty ušili, podľa múzejnej dokumentácie, v roku 1871. Ich hodnotu spolu s presným datovaním a priradením k pôvodnému majiteľovi zvyšuje aj skutočnosť, že sa zachovali kompletné.