LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Múzeum Janka Kráľa pripravilo pri príležitosti stého výročia jeho narodenia atraktívnu výstavu. Výstava, ktorá približuje život a dielo významného liptovskomikulášskeho rodáka nesie podditul Človek pre nikoho, človek pre všetkých. Predstavuje dramatické životné osudy a literárne dielo originálnej osobnosti slovenskej literatúry a kresťanskej kultúry, ktorá nie je verejnosti veľmi známa.
V Liptovskom Mikuláši, kde žil do svojich tridsiatich dvoch rokov, ho pripomína pamätná tabuľa pri vchode do múzea a ulica v Palúdzke.
Rodina darovala pozostalosť
„Výstavu sme pripravili v spolupráci so Spolkom priateľov Pavla Straussa. Poďakovanie patrí predovšetkým rodine Pavla Straussa, jeho synovi Jozefovi Straussovi s manželkou Zuzanou za zapožičané rodinné fotografie a predmety z pozostalosti,“ vysvetlila Iveta Blažeková z Múzea Janka Kráľa.
Rodina v roku 2008 múzeu venovala nábytok, ktorý bol súčasťou zariadenia Straussovho nitrianskeho bytu. Okrem toho darovala aj rozsiahllu knižnicu, ktorá obsahuje celkovo 1329 zväzkov. Predmety sú súčasťou depozitu múzea.
Lampe vrátili zašlý lesk
Zaujímavý je osud lekárovej lampy, ktorú podrobili dôkladnému reštaurovaniu.
Lampa, ktorú si Pavol Strauss do Nitry priniesol pravdepodobne zo starorodičovského domu, bola zo všetkých predmetov zbierky poznačená svojím vekom najviditeľnejšie. A preto pred svojou výstavnou prezentáciou putovala do konzervátorskej dielne.
„Jej kovové časti prešli konzervátorským ošetrením, teda odhrdzením, čistením a fixáciou. Značne poškodené tienidlo prešlo úplnou obnovou. Torzo pôvodného tienidla z impregnovaného papiera bolo nahradené tienidlom kompletným, zhotoveným z materiálu kvalitatívne blízkeho originálu,“ opísala Blažeková.
Vzdelaný a hlboko veriaci
Návštevníci sa môžu s osobnosťou P. Straussa zoznámiť prostredníctvom výstavných panelov s fotografiami a textami, vitrín s predmetmi a knihami, dokonca môžu vidieť štylizovanú pracovňu s knižnicou.
„Všetky predmety predstavujú Pavla Straussa ako vzdelaného, hlboko veriaceho človeka, ktorý počas vojny viackrát ušiel istej smrti, aj ako vynikajúceho lekára, básnika, spisovateľa, prekladateľa, klaviristu, ale tiež v kruhu rodiny a medzi priateľmi,“ dodala Blažeková. Výstava v priestoroch Múzea Janka Kráľa potrvá do 9. januára budúceho roka.