IVACHNOVÁ. Adam a Dominik Krakovskí sú bratia z Ivachnovej. Mladší Dominik je tretiak na Strednej odbornej škole stavebnej v Liptovskom Mikuláši a starší Adam študuje na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity.
Okrem toho, že sú súrodenci, majú spoločný zmysel pre inovátorské nápady.
Obaja vyhrali v súťaži Stredoškolský podnikateľský zámer roka v Žilinskom kraji. V roku 2012 starší Adam a teraz mladší Dominik.
Mladší z bratov Dominik sa do súťaže zapojil tento rok s nápadom dostať opäť do popredia Stirlingov motor.
„V roku 1816 ho zostrojili bratia Róbert a James Stirlingovci. Išlo v podstate o tepelný stroj, ktorý bol bezpečný, jednoduchý a najmä veľmi hospodárny. Používal sa, napríklad, pri odčerpávaní vody z baní. Neskôr, na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia, podľahol tlaku spaľovacích motorov s vnútorným spaľovaním či už Dieslov, alebo Ottov motor,“ vysvetlil mladý inovátor.
Využíva širokú skupinu palív
Stirlingov motor by chcel Dominik zabudovať do kotlov na vykurovanie domov. Dokázal by tak vyrábať aj elektrickú energiu pre domácnosť.
„Je to motor s vonkajším spaľovaním, to znamená, že tepelná energia, ktorá sa v ňom transformuje na mechanickú, sa privádza zvonku. Vonkajšie spaľovanie je pritom dokonalejšie, lepšie využíva palivo s menším množstvom škodlivých splodín. Naviac žiaden z iných dosiaľ skonštruovaných motorov nie je schopný využiť na pohon takú širokú skupinu palív ako práve Stirlingov motor,“ doplnil Dominik.
Inšpiroval sa zabudnutým strojmi
Motor napojený na teplo z kotla by podľa mladého inovátora poháňal zotrvačník a ten potom generátor napojený do rozvodne elektrickej siete. Vyrobil by elektrický prúd, ktorý by tak dokázal zabezpečiť, napríklad, osvetlenie do celého domu.
Dominika inšpiroval minuloročný úspech staršieho brata, tak sa do súťaže tiež prihlásil. Snažil sa prihlásiť praktický nápad, ktorý by bol prínosom pre každodenný život.
„Prvý nápad som mal podobný, ale išlo o kombináciu s vodou, no účinok nebol taký, ako som očakával, tak som sa ho vzdal. Druhá alternatíva mi napadla, keď som surfoval po internete. Našiel som stránku so starými zabudnutými strojmi a zaujal ma práve Stirlingov motor,“ doplnil inovátor.
Nápad je len desať percent podnikania
Dominik začal pracovať aj na prototype zariadenia, no potrebuje na ňom vraj ešte doladiť detaily.
„Model musím dokončiť, aby som zariadenie dokázal odskúšať. Potom zostavím podrobnú schému, aby som vedel, ako by mohlo celé zariadenie pracovať,“ dodal s tým, že v budúcnosti by chcel s nápadom podnikať. Na trhu by ho dokázal ponúknuť napríklad prostredníctvom väčších firiem.
Starší brat Adam povedal, že mal vždy veľa nápadov, preto chcel vždy podnikať a byť samostatný. „Súťaž vás síce motivuje svoj nápad realizovať a ak ešte aj vyhráte, dostane vás do povedomia ľudí, získate isté skúsenosti a aj istotu, že to, s čím ste prišli, je dobré. No nie je to všetko, nápad je len desať percent podnikania. Na ostatnom musíte tvrdo pracovať, robiť analýzy, rozpočty a hlavne si zabezpečiť odbyt.
Do podnikateľského nápadu roka išiel ešte minulý rok s ideou ekologických čističiek odpadových vôd, ktoré fungujú bez elektrickej energie, na báze prirodzeného rozkladu.
Vodu čistia baktérie pri koreňoch
„Je to v podstate zariadenie, ktoré dokáže fungovať s minimálnymi nákladmi. Napríklad, ľudia, ktorí používajú, klasické žumpy, nemusia platiť za jej vývoz. Čistička nemá žiadne mechanické časti, takže sa v nej nemá čo pokaziť, nemusíte tak znášať ani náklady na údržbu,“ vysvetlil Dominikov starší brat Adam.
Čistička funguje na samo-spáde vody, je to v podstate štrkové pole alebo bazén s vodotesnou fóliou.
„Izolácia je dôležitá, aby sa v čističke odpadová voda udržala. Močiarne rastliny vysadené v štrku čistia odpadovú vodu pomocou baktérií, ktoré žijú v okolí ich koreňov. Dokážu rozkladať aj ťažkú odpadovú vodu z umývačky riadu, práčky či kuchynského odpadu,“ doplnil.
Prototyp čističky postavil na záhrade
Adamovi a jeho spoločníkom sa nápad podarilo rozvinúť aj ďalej. Uspeli preto aj v ďalších súťažiach.
„Stretli sme sa aj s niekoľkými investormi z Biznis angels, čo je Združenie mladých podnikateľov Slovenska, ktoré sa snaží podporovať začínajúcich podnikateľov a zvyšovať šancu na ich úspech. Predovšetkým rieši problém počiatočného kapitálu. Robili sme aj niekoľko prezentácií pre samosprávny kraj či samosprávy. Plánujeme si založiť vlastnú spoločnosť a na jar by sme už mali pracovať na prvých zákazkách,“ dodal.
Adam si za peniaze, ktoré ušetril z letných brigád, postavil už aj prototyp koreňovej ekologickej čističky doma v záhrade.
„Napojil som na ňu rodičovský dom, nápad som potreboval odskúšať, aby som potom vedel ľudom aj úradom ukázať, že to funguje. Teraz musíme urobiť ešte projekt. Podobné čističky už na Slovensku síce fungujú, no je ich veľmi málo. Projekt preto porotu a ľudí z biznisu zaujal, že ich na našom trhu neponúka takmer žiadna firma,“ vysvetlil.
Na Slovensku ich je stále málo
Koreňové čistiarne predstavujú podľa A. Krakovského v súčasnosti možnú plnohodnotnú alternatívu k bežným technológiám.
„Sú vhodné nielen pre rodinné domy, ale aj pre menšie obce. Uprednostňujú prírodné postupu pred technologickými, šetria energiu i nemalé finančné náklady.
Ich nevýhodou je, že zaberajú veľkú plochu, na jedného obyvateľa pripadá až päť metrov štvorcových z plochy čističky.
Na internetovej stránke Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) sa uvádza, že na Slovensku je zaevidovaných deväť koreňových čističiek odpadových vôd. Najviac ich je v Prešovskom kraji, kde sú funkčné štyri, v Nižných Repašoch, Kružlove, Sačurove a Krásnej Lúke. Oproti, napríklad, Českej republike ich je však veľmi málo. Tam ich funguje približne štyristo.