LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Spor so spoločnosťou Zipcity a mestom Liptovský Mikuláš sa ťahá už niekoľko rokov. Nitrianska spoločnosť zažalovala mesto a domáha sa údajného uniknutého zisku vo výške približne 1, 3 milióna eur.
Dôvodom bolo nenaplnenie zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Zipcity mala od mesta kúpiť pozemky, na ktorých plánovala vybudovať nad-štandardné byty v mestskej časti Palúdzka. Od zmluvy nakoniec odstúpila.
Poslanci mestského zastupiteľstva ešte v roku 2009 podľa primátora Alexandra Slafkovského schválili odpredaj pozemkov spoločnosti s výmerou 12,5-tisíc metrov štvorcových.
„Zmluva, ktorú podpísalo vtedajšie vedenie mesta, počítala len s odpredajom pozemkov pod bytovými domami. Investorovi by to výrazne zlacnilo prístup k pozemkom a mestská kasa by tak bola chudobnejšia o približne 570-tisíc eur. Samospráve by potom ostali pozemky s vecným bremenom. Muselo by sa o ne starať a udržiavať ich,“ vysvetlil primátor. Dodal, že spoločnosti preto ponúkli dohodu, teda odpredaj pozemkov v takej výmere, ako ju schválilo vtedajšie mestské zastupiteľstvo. Ponuku investor ale odmietol.
Investor si nárokuje uniknutý zisk
Sporom sa opakovane zaoberal okresný súd, pričom dvakrát rozhodol, že zmluva o budúcej zmluve podpísaná bývalým štatutárom mesta je neplatná. Rozhodol fakt, že zastupiteľstvo schválilo iné pravidlá predaja. Túto časť rozsudku potvrdil aj krajský súd.
Okresný súd sa ale bude zaoberať ešte ďalšou žalobou. Spoločnosť Zipcity si súdnou cestou nárokuje na uniknutý zisk z nerealizovaného projektu. Odhaduje ho 1,3 milióna eur.
„Pokiaľ by súd rozhodol v prospech investora, tak si mesto bude musieť uniknutý zisk vymáhať u toho, kto škodu spôsobil. Tým je jednoznačne ten, kto podpísal niečo, na čo nemal právo,“ spresnil Slafkovský.
Obvinenia bývalý primátor odmieta
Ján Blcháč, ktorý bol v tom čase primátorom Liptovského Mikuláša, slová A. Slafkovského poprel. „Naopak, súčasné vedenie mesta by malo vysvetliť, prečo dostalo projekt do takejto situácie. Odmietlo rokovať s investorom a potom to dopadlo takto.“
Bývalý primátor dodal, že keby projekt pokračoval, mohlo už stáť 56 nových bytov, mohli ich v nich bývať mladé rodiny a mesto nemuselo čeliť žalobe.
„Jednoznačne odmietam akékoľvek obvinenia. Bol to jeden z pozitívnych projektov, ktoré sme chceli zrealizovať. Za to, že ho v roku 2011 zrušili, naozaj nemôžem. Ako opozícia sme nemali dostatočnú silu v mestskom zastupiteľstve, aby sme nezmyselnému kroku zo strany súčasného vedenia mesta zabránili. Ešte nikto o ničom nerozhodol a už sa šíria katastrofické scenáre. Myslím, že ide len o obyčajný predvolebný folklór,“ oponoval J. Blcháč.
Dodal, že ak to bude v jeho silách, urobí všetko preto, aby sa našiel kompromis a mesto sa problému zbavilo.
Spoločnosť sa klientom ospravedlnila
Uzatvárať zmluvy o vecnom bremene patrí podľa najvyššieho súdu do pôsobnosti poslaneckého zboru. Poslanci túto právomoc nemôžu preniesť na nikoho iného a nikto ju nemôže bez ich vedomia svojvoľne vykonať.
Na svojej internetovej stránke sa spoločnosť Zipcity ospravedlnila klientom: „V roku 2009 vydalo mesto územné rozhodnutie. Z dôvodu neplnenia si zmluvných záväzkov mesta spoločnosť od tohto zámeru odstúpila. Touto cestou sa ospravedlňuje svojim záujemcom za nerealizovanie investičného zámeru.“