RUŽOMBEROK. Študenti stredných škôl už tretí rok súťažia v tom, ako vedia narábať s peniazmi. Do finančnej olympiády sa tento rok zapojilo 4400 stredoškolákov, do finále sa dostali len tí najlepší.
„Aj tento rok sme pre finalistov pripravili test, ktorý pozostával z 13 testových otázok a siedmich slovných úloh či prípadových štúdií z oblasti hospodárenia, finančných produktov a finančného trhu. Na našu finančnú skúšku mali 60 minút, o víťazoch rozhodoval počet získaných bodov,“ opísal pravidlá Juraj Juras, správca nadácie, ktorá súťaž vyhlasuje.
Pre seba počítač, pre školu peniaze
Najlepšie sa umiestnil Ružomberčan Ján Pevala zo SOŠ polytechnická v Ružomberku, získal o bod viac ako Marek Budzák z Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni, ktorý sa umiestnil na treťom mieste. Ako tretia najlepšia skončila Nikola Šuhajdová zo SOŠ podnikania v Banskej Bystrici.
Víťazstvo Jána Pevalu potešilo hneď z viacerých dôvodov. „Ako študent technickej školy som uspel v konkurencii súťažiacich z gymnázií a škôl s ekonomickým zameraním. Výhra v podobe MacBooku a finančnej odmeny 2000 eur pre školu je dobrou motiváciou zúčastniť sa tejto súťaže a zároveň si zlepšiť vedomosti z oblasti finančníctva. Práve vďaka príprave na Finančnú olympiádu som získal mnoho nových poznatkov a skúseností,“ povedal ružomberský stredoškolák.
Slováci majú s financiami problém
Finančná olympiáda je súčasťou dlhodobého vzdelávacieho projektu Nadácie Partners – Deň finančnej gramotnosti. Tento projekt zastrešuje aktivity zamerané na zvyšovanie finančnej vzdelanosti na Slovensku.
Z prieskumov verejnej mienky, ktoré nadácia každoročne realizuje s agentúrou Focus, vyplýva, že veľa Slovákov má stále problém orientovať sa vo finančnej terminológii. Obzvlášť rizikovou skupinou s podpriemernou finančnou gramotnosťou sa ukázali práve študenti a ľudia starší ako 65 rokov.