RUŽOMBEROK. Papierne spustili do prevádzky nový regeneračný kotol, vymenili pec na vápno. Nové technológie umožňujú papierňam zvýšiť výrobu. Dnes vyprodukujú denne 1620 ton bielenej buničiny, plánujú ale vyrábať viac, denne 1996 ton. Znamená to 23- percentné zvýšenie výroby.
Papierne by museli upraviť, posilniť alebo rekonštruovať ďalšie technologické uzly výroby papiera, napríklad upraviť drevosklad, pridajú varáky, triedič dreva, vybudujú nový reaktor dusíka, zvýšia kapacitu vysušovacieho stroja.
Vedenie spoločnosti o realizácii ešte nerozhodlo
V zámere, ktorý papierne predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie, sa investícia odhaduje na 80 miliónov eur. Výsledkom takmer ročného posudzovania je, že po dodržaní podmienok zvýšenie produkcie nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie ani na ľudské zdravie.
Všetky investičné zámery ružomberských papierní musí schváliť najvyššie vedenie spoločnosti Mondi v Juhoafrickej republike.
Konečné rozhodnutie o tom, či ružomberské papierne zvýšia produkciu, ešte zo strany predstaviteľov spoločnosti nepadlo. Potvrdila to hovorkyňa papierní Martina Hlavatá.
Obávajú sa, že čistiareň to neutiahne
Zvýšenie produkcie ale znamená aj vyššiu záťaž na čistiareň odpadových vôd v Hrboltovej. Proti zvýšeniu výroby sa postavilo tamojšie občianske združenie Zdravý domov. Situáciu so šíriacim sa zápachom v okolí čistiarne označili už teraz ako neúnosnú. Zvýšenie výroby o ďalšiu štvrtinu bez výraznejšej modernizácie situáciu zhorší.
Papierne podľa ich názoru deklarujú investície do čistiarne a snahu o odstránenie zápachu, ale výsledok sa zatiaľ nedostavil. „Zrejme preto, že čistiareň je technologicky zastaraná bez moderného operačného a monitorovacieho systému, čo potvrdzujú časté poruchy a havárie,“ napísali v stanovisku.
Odvolávajú sa na profesora Miroslava Drtila, odborníka zo Slovenskej technickej univerzity, ktorý tvrdí, že zvýšený zápach spôsobuje nedostatočná kapacita čistiarne na súčasnú výrobnú produkciu. „Pretože pokiaľ by procesy čistenia prebiehali štandardne, nevznikal by taký silný zápach a štípanie očí,“ vysvetlili.
Na stranu obyvateľov Hrboltovej sa pridalo aj občianske združenie Ochrana ovzdušia dolný Liptov.
Nová práčka plynov a dúchadlá
Papierne v súčasnosti inštalujú do hrboltovskej čističky dvojstupňovú práčku plynov. Ak sa pustia do zvýšenej výroby, technológiu čistiarne posilnia o nové dúchadlá. Vplyv na životné prostredie po zvýšení výroby posudzoval nezávislý audit Chemicko technologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity a nedostatky z neho nevyplynuli.
Práve naopak, nová práčka plynov, posilnenie technológie čistenia inštaláciou nového dúchadla by mali znížiť vypúšťané látky do ovzdušia a do Váhu.
„Navýšenie výroby nebude mať závažný dosah na čističku odpadových vôd v Hrboltovej. Spolupracovali sme s externými nezávislými odborníkmi, aby boli do projektu zahrnuté všetky dôležité opatrenia. V prípade, že sa projekt schváli, budeme vychádzať z odporúčaní EIA a odborníkov,“ vysvetlila Hlavatá.
Viac ľudí bude iba počas výstavby
Ružomberské papierne plánujú zvýšenie výroby o 23 percent, nových ľudí ale potrebovať nebudú. Nové pracovné miesta vzniknú len pri výstavbe a úpravách už existujúcich zariadení.
„V prípade realizácie Projektu 2000 Mondi SCP počas výstavby nepriamo zamestná veľké množstvo ľudí prostredníctvom dodávateľských firiem,“ doplnila hovorkyňa ružomberského závodu.
Nárast produkcie papiera znamená aj viac vyrobeného tepla. Ružomberčania to ale na cene tepla nepocítia.
„Ak sa Projekt 2000 zrealizuje, tak produkcia tepla sa síce zvýši, ale toto teplo bude zúžitkované vo výrobe,“ dodala Hlavatá.