LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na holoruby, obrovské haldy dreva a krovín naukladaných len niekoľko metrov pod navštevovaným vojenským cintorínom upozorňovali ešte minulý rok mesto viacerí Mikulášania.
Takmer polovica pozemkov na vyvýšenine Háj Nicovô má od roku 2012 nového majiteľa. Kysucký podnikateľ ešte v tom istom roku požiadal mesto o povolenie na výrub stromov na plochách s trvalo trávnatým porastom, ktoré rokmi zarástli.
Stromy, ktoré majú 130 centimetrov nad zemou obvod kmeňa do 80 centimetrov môže rúbať bez povolenia. Na hrubšie ho už potrebuje. Pozemky na Háji sa nachádzajú v prvom a druhom ochrannom stupni, súhlas či nesúhlas s výrubom preto pýtal podnikateľ od mesta.
Vyrúbať mohol iba veľké smreky
Mesto mu povolenie ešte v roku 2014 aj dalo. Podnikateľ mohol z pozemkov vyrúbať 38 hrubých stromov, z toho 37 smrekov a jednu brezu. Ďalej mu dovolili vyrúbať takmer šesť hektárov krovín, napríklad z trnky, ruží, bazy či topoľa.
Veľká časť parciel na Háji sú na katastri evidované ako ovocné sady, na ne povolenie nepotrebuje.
Rozsiahly výrub na Háji Nicovô pobúril Mikulášanov, pýtali si od mesta vysvetlenie. Radnica urobila 28. októbra štátny dozor. Vyplynulo z neho, že všetko by malo byť v poriadku a podnikateľ rúbe podľa povolenia mesta.
Škoda je najmenej 130-tisíc eur
S výsledkom štátneho dozoru sa neuspokojilo OZ Tatry a podalo podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Výrub boli skontrolovať v polovici decembra a ich zistenia sú úplne odlišné ako tie, s ktorými vyšlo mesto.
Inšpekcia skonštatovala, že podnikateľ rúbal stromy v rozpore s povolením mesta. Hlavne na pozemku naľavo od lyžiarskeho vleku pri pohľade od pamätníka smerom nadol, našli desiatky pňov veľkých borovíc, ktorých sa podnikateľ nemal ani dotknúť.
Inšpekcia odhadla aj spoločenskú hodnotu vyrúbaných stromov, podľa ich zistení výrubom nad rámec povolenia mesta podnikateľ spôsobili školu najmenej 130-tisíc eur.
„Vec sme postúpili orgánom činným v trestnom konaní,“ povedala riaditeľka žilinskej inšpekcie Mariana Martinková. Inšpekcia podnet minulý pondelok odovzdala okresnej prokuratúre v Liptovskom Mikuláši.
Aktivisti mestu vyčítajú, že Háj zanedbali
OZ Tatry vyčíta mestu, že mesto bagatelizovalo trestný čin. Štátny dozor 28. októbra robil jediný človek, zamestnanec mestského úradu, a celá kontrola vrátane meraní a zapisovaní pňov na obrovských pozemkoch mu zabrala približne hodinu a pol.
„Na základe uvedeného je preto zrejmé, že došlo k hrubému zanedbaniu kontrolnej činnosti zo strany zodpovedných pracovníkov MsÚ Liptovský Mikuláš, nakoľko konanie so spôsobenou spoločenskou škodou na životnom prostredí vo výške viac ako 130- tisíc eur je neprehliadnuteľné,“ povedal Rudolf Pado, predseda OZ Tatry.
Mesto tvrdí, že výrub bol až po kontrole
Radnica sa ale bráni tvrdením, že štátny dozor zo strany mesta nepochybil a v čase, keď Háj kontrolovali, nebol výrub taký rozsiahly.
„Výrub nad rámec povolenia pravdepodobne vykonal vlastník pozemkov až po nami vykonanom štátnom dozore, teda medzi dvoma kontrolami po 28. októbri a pred 14. decembrom, pretože v čase konania prvej obhliadky nebol v rozsahu, ako uvádza Slovenská inšpekcia životného prostredia,“ upozornil Róbert Smitka z liptovskomikulášskeho mestského úradu.
Borovice boli z lesných pozemkov
Inšpekcia potvrdila, že podnikateľ vyrúbal veľké borovice z pozemkov naľavo od lyžiarskeho vleku.
Na výrub sme sa boli pozrieť presne osem dní pred mestskou kontrolou, haldy pňov a krovín sme si odfotografovali. Na jednom zábere je aj halda pri vrcholovej stanici vleku, na ktorej sú vidieť poukladané hrubé borovice.
Radnica súhlasila, že zaznamenali haldy s naukladanými kmeňmi borovíc.
„Išlo o kmene napílené na niekoľko častí, teda nie každý kmeň na halde bol samostatný strom. Taktiež sa výrub uskutočnil aj na parcelách vedených ako lesné porasty. Na tie sa rozhodnutie mesta nevzťahuje, takže kmene mohli pochádzať aj z týchto pozemkov,“ povedala Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Zreteľné stopy po ťažobných strojoch
Mária Lošonská, vedúca oddelenia životného prostredia na liptovskomikulášskom mestskom úrade potvrdila, že sa bola na parcelu vedľa lyžiarskeho vleku pozrieť ešte 4. decembra.
„Videla som tam čerstvo vyrúbané borovice a zreteľné stopy po ťažobných strojoch,“ potvrdila s dôrazom na to, že k nedovolenému výrubu došlo až po mestskej kontrole.
Minulý piatok sa na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši uskutočnilo stretnutie pracovníkov odboru životného prostredia so zástupcom kysuckého podnikateľa, ktorý je zároveň odborný lesný hospodár. Na stretnutí povedal, že borovice vyrúbali v sadoch, čo je povolené. Ďalšie borovice mali podľa jeho slov pochádzať z lesných pozemkov, ktorých výrub ako odborník povolil.
Slovenská inšpekcia životného prostredia našla na lúke pne borovíc, ktoré mal podnikateľ vyrúbať bez povolenia. Teraz sú na rade orgány činné v trestnom konaní, prípad má na stole liptovskomikulášska okresná prokuratúra a celý prípad sa môže dostať pred súd.