Ostrovy jej učarovali a nakoniec tam našla aj skutočný domov

Odletieť, keď sa štart nepodaril na prvýkrát? Mnohí váhali, no nakoniec sme všetci nastúpili a s meškaním vyše troch hodín sme odleteli do hlavného mesta Las Palmas.

Výhľad na Atlantik z terasy apartmánu.Výhľad na Atlantik z terasy apartmánu. (Zdroj: (DSP))

MOGAN. Lietadlo z Prahy na Kanárskych ostrovoch malo tri zdržania. Prvé – vraj malá porucha, štart odložený. Druhé – motory už vrčali, keď cestujúca v lietadle kolabovala, potrebovala záchranku. Tretie – motory išli naplno, lietadlo sa na dráhe pripravovalo na let. Neodletelo. Ďalšia porucha. Vystúpili sme a čakali, ako dopadne oprava.

Nakoniec sme šťastne pristáli v Las Palmas, ktoré je s viac ako tristosedemdesiattisíc obyvateľmi najzaľudnenejším mestom súostrovia, pozostávajúceho z trinástich ostrovov, ktoré nesú názov Kanárske.

Fotogalériu nájdete tu:

Ich pomenovanie je odvodené z latinského označenia canis – pes. Podľa legendy vraj ostrovy strážili kedysi obrovské túlavé psy. Šesť z týchto ostrovoch vraj nie je obývaných.

V lete vraj na 
ostrovoch nie je sezóna

Na Kanárske ostrovy sme leteli skupinka žien na astrologický seminár. Dalo by sa teda povedať, že nás čakal študijný pobyt v exotickom prostredí.

Zaujímavé na tom bolo, že sme sa navzájom nepoznali, a tak sme leteli každá sama s tipovaním, ktorá je to tá moja „spolužiačka?“ Spoznali sme sa až na letisku v Las Palmas, kde nás „zbieral“ Vít Mikula, ktorý sa o nás počas celého pobytu staral. Keďže som si ho „prisvojila“ už na letisku a do mestečka Mogan sme išli spolu v aute, prvé súkromné informácie o ostrove som zbierala od neho. Na Kanároch totiž žije, sú jeho domovom.

Jednou z prvých informácií bolo oznámenie, že v lete nie je na ostrovoch sezóna. V tomto čase sú pomerne tiché a najviac je na nich zahraničných dôchodcov, ktorí si prídu užívať teplo, Atlantický oceán a pokoj.

„Nie je sezóna ani na ovocie a zeleninu,“ zareagoval na moje vegetariánstvo Vítek. „Teraz je už príliš horúco.“ Bol júl a krajina bola doslova vysušená, hnedá a prašná. „Keby však zapršalo, všetko sa v tej chvíli rozzelená,“ doplnil.

Kedy je teda turistická sezóna na Kanárskych ostrovoch v plnom prúde?

„Od Vianoc do Veľkej noci,“ doplnila Eva Volejník, ktorá má v Mogan domček vysoko v skalách nad oceánom a u ktorej sme bývali. Krásne bývanie svojou polohou. Jej domček je jeden z najvyššie položených, vedie k nemu viac ako stošesťdesiat schodov, a tak je nemožné až k jeho dverám prísť na aute. Zabudnúť niečo kúpiť v mestečku v obchode pre nás zvyčajne znamenalo, že sme sa nákupu vzdali.

Mogan - mestečko v sopečných skalách. Foto: (DSP)

Cesta autom 
či autobusom je zážitkom

Komu by sa chcelo v horúčave vysoko nad tridsať stupňov behať hore-dole po prudkom schodišti? Že bolo prudké, to si píšte. Všetky domčeky, ale i hotely a komplexy s reštauráciami aj s bazénmi, boli doslova prilepené v sopečných skalách.

Hotely majú rýchlovýťahy, do domčekov sa chodí po vlastných. Na schodoch však možno stretnúť nosičov. Vynášajú za poplatok nákupy, ak treba aj stavebný materiál, jednoducho, všetko, čo odnesú na svojich pleciach. Aj v horúčavách.

Kanárske ostrovy sú sopečného pôvodu, sopka Teneguia na ostrove La Palma naposledy vybuchla v roku 1971. Okrem toho sú miestom mýtov a legiend. Mnohí spisovatelia s nimi spojujú stratenú Atlantídu. Podľa Platóna bola zničená zemetrasením a pobrežnými vlnami, nad hladinou mora zostali len vrcholky hôr.

Krajina je skutočne veľmi hornatá, vďaka sopečným skalám aj ostrá a strmá. Cesta autom či autobusom v skalách je zážitkom. Pred každou zákrutou, za ktorú nikdy nevidno, šoféri vytrvalo trúbia. Vraj aby šofér v druhom aute vedel, že niekto sa zákrutou už rúti. Z jednej strany cesty sú teda obrovské skaly, z druhej strmina hlboko do mora. Pätníky okolo cesty zo strany mora sú k ceste len prilepené betónom, na pevnine už pre ne neostalo miesto.

Na Maspalomaské 
duny veje vietor zo Sahary

Gran Canaria má v sebe znaky troch kontinentov: pieskové duny pripomínajú Afriku, rokliny a kaňony Ameriku a sladkovodné nádrže Európu.

Letovisko Maspalomas vonia Afrikou vďaka pieskovým dunám, ktoré miestami vraj dosahujú až desať metrov. Rozkladajú sa na ploche štyroch kilometrov štvorcových a od roku 1987 je toto územie vyhlásené za chránenú prírodnú oblasť.

Domáci duny nazývajú púšťou a pripomínajú, že ich žltý piesok dovial vietor zo Sahary, ktorá je od dún vzdialená asi sto kilometrov. Neskôr sa vraj vďaka rozdrveným ulitám morských živočíchov zistilo, že sú morského pôvodu. Tak či tak, sú očarujúce.

Prechádzka v dunách počas letného dňa je však o horúcich dotykoch s horúcim pieskom. Páli nohy, vzduch sa nad dunami chveje od teploty. My sme v nich strávili niekoľko hodín a bol to veľmi silný zážitok. Chvíľu sme v stíšení sedeli v kruhu a preciťovali krásu prostredia.

Maspalomaské duny, to je množstvo piesku, meniaceho svoju podobu podľa vetra. Ten ich presýpa a vytvára nové útvary. Zaujímavosťou je i to, že duny majú žltý piesok, blízka pláž sopečný čierny. Ak fúka vietor od africkej Sahary, dostane sa všade, aj mimo dún. Máte ho dokonca prilepený na pleti či vo vlasoch.

Kanárske ostrovy objavili grécki a rímski moreplavci. V staroveku boli známe ako Ostrovy šťastia. Pod španielskou správou sú od roku 1479. Obyvateľstvo tvoria Maurovia, Arabi, Španieli a černosi, ktorí sa venujú najmä turizmu a poľnohospodárstvu. Na ostrovoch žije dlhšiu či kratšiu dobu aj veľa „zahraničných obyvateľov“.

My sme sa Gran Canarii dotýkali len nejaký čas, Eva Volejník na nich žije niekoľko rokov. Jej rozhodnutie pre život na ostrove však bolo poznačené osobným smútkom: „Po smrti môjho manžela som si myslela, že splním jeho prianie – chcel, aby jeho popol bol vysypaný do mora – a vrátim sa do Čiech.“

Ako sa býva 
na Kanárskych ostrovoch

Nestalo sa tak, pretože ostrovy jej učarovali a domček vysoko nad oceánom sa stával jej skutočným domovom. Vraj vždy, keď v ňom s dvoma deťmi počas roka bola dlhšie, pred odletom mala silný pocit: „... že mi je na ostrove veľmi dobre a že sa mi odtiaľ nikde nechce. Vtedy mala mladšia dcérka tri roky, a tak som si povedala, že mám dosť času sa rozhodnúť, keď bude mať šesť a pôjde do prvej triedy. Teraz už chodí do šiestej na Kanárskych ostrovoch.“

Čím jej teda učarovali? „Neviem presne, ale cítim sa na ostrovoch skvelo. Možno je to aj počasím, ktoré mi vyhovuje. Možno aj tým, že ľudia sa tam neženú za mamonom a majú k sebe blízko. Neviem, ale je fakt, že človek svojím rozhodnutím vždy niečo získava i stráca. Ja som získala nový domov, v ktorom mám blízko ako sama k sebe, tak aj k životu v prírode, ktorá je na ostrovoch veľmi rozmanitá.“

K stratám priraďuje hlavne nie taký častý kontakt s rodičmi a bratom či kamarátkami v Európe.

„Vďaka technickým vymoženostiam, ako je internet, sa to však dá v pohode zvládnuť. Sila oceánu je úžasná a som šťastná, že som našla miesto, kde mi je naozaj veľmi dobre,“ uzavrela.

Život občas potrebuje odvahu na zmeny.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z POBYTU POD NÁZVOM KRÁSA ATLANTIKU NÁJDETE V PRESSFOTE VPRAVO NA HLAVNEJ STRÁNKE.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 068
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 003
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 628
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 498
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 016
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 347
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 750
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 471
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 373
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 293
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 223
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 030
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Novovybudované psychosociálne centrum sa bude nachádzať na 3. poschodí pavilónu psychiatrie.


Na hlavnom ťahu v Ružomberku vysadili osemnásť javorov.

Budovanie zelenej infraštruktúry v Ružomberku sa začalo.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 750
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 471
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 373
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 293
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 223
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 030
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu