PRIBYLINA. Pripravovali ich naši predkovia na svadby, krstiny, do „kúta" či na iné slávnostné príležitosti. Tie liptovské rozvoniavali pod holým nebom v pribylinskom skanzene a nad živým ohníkom ich pripravovali dve pracovníčky Múzea liptovskej dediny – Božena Ondrejková a Martina Mäsiarová.
Polievku z údeného mäsa a zeleniny varili v kotle. Viac ako polievkou však zaujali žalúdky okoloidúcich prázdnym sladkým koláčom a fánkami či šiškami. Tie rozvoniavali do ďaleka. „Sladký prázdny koláč sa najčastejšie piekol pri krstinách a tiež ho nosievali susedy či príbuzní do domu rodičky do kúta," vysvetlila kuchárka Božka.
Recept? Nech sa páči: 1/2 kg polohrubej múky, 4 lyžice kryštálového cukru, štipka soli, jedno droždie, 2 dcl mlieka, 1/5 dcl oleja, citrónová kôra. Všetko sa spolu zmiesi a dá sa upiecť. Ten v skanzene išiel na „dračku“. Naťahovali za ním rúčky nielen deti, ale aj dospelí.
Nad nádherne vykysnutým cestom na fánky pripomenula B. Ondrejková, že ku všetkým ingredienciám treba vždy pridať aj rum alebo slivovicu, potom cesto pri vyprážaní nepije tak veľmi tuk.
Martina Mäsiarova pridala k receptom, ktoré viseli napísané aj na plote, zážitok z varenia. Asi osemročný mentálne postihnutý chlapček sa k nej pridal pri miesení cesta na rezance. Bol veľmi zručný a s oboma kuchárkami sa podelil aj so svojím receptom na medovníčky. „Šikovný chlapček," uzavrela žena.